Paprika neutralizuje voľné radikály, pomáha pri chudnutí, posilňuje naše bunky, povzbudzuje tráviacu a obehovú sústavu, je vhodná aj pre diabetikov, spomaľuje vznik vrások, pomáha pri prechladnutí, spomaľuje proces starnutia, je veľmi prospešná pre ľudí trpiacich dyspepsiou (inak povedané poruchou trávenia), priaznivo pôsobí na svaly, vlasy aj nechty, účinná pre náš zrak, podporuje náš metabolizmus, pomáha nám spaľovať tuky, brzdí proces starnutia, zmierňuje zápal žalúdka, posilňuje náš imunitný systém, chráni našu pokožku pred slnečným žiarením či poškodením, pomáha pri tvorbe červených krviniek.

Nutričné hodnoty: 100 gramov papriky obsahuje: 70 kJ, 15 kcal, 0,7 g – bielkoviny, 2 g – sacharidy, 0,2 g – tuky, 3,6 g – vláknina, 27 mg – vápnik.

Minerály a vitamíny v 100 g papriky: 190 mg- draslík17 mg – horčík1 mg – sodík1,4 mg – železo30 mg – fosfor60 mg – vitamín C0,3 mg – vitamín B6.

  • Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu,
  • Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej,
  • Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu,
  • Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.

Postup pri sadení: Priesady vysádzame približne v druhej polovici mája do pripravenej pôdy. Spon by mal mať okolo 50 x 30cm, maximálne 60 x 50cm. Môžeme si ich vysadiť aj skôr, avšak, treba dávať pozor, aby posledné jarné mrazy rastlinku nepoškodili.

Na pestovanie paprík budeme potrebovať kvalitnú pôdu. Pôda by mala byť bohatá na humus a živiny, takisto môžeme do pôdy občas pridať maštaľný hnoj či superfosfát alebo síran draselný.
Ideálne je priesady prihnojovať dusíkom. Treba tento proces aplikovať asi 14 dní pred vysádzaním.

Nesmieme zabudnúť ani na pravidelné zavlažovanie a občasné prekyprenie pôdy. Rastlinky by sme mali zavlažovať skôr v ranných hodinách, kým je pôda ešte chladnejšia. Teplota vody, ktorou budeme rastlinku polievať, by nemala byť chladnejšia oproti pôde o viac ako 5 °C.

Papriky môžeme pestovať na záhrade či na balkóne, ideálna je pre nich však stála teplota, ktorú môžeme zabezpečiť v skleníku alebo fóliovníku.

baraní roh, baranie rohy, baraní roh semaroh, semaroh
Papriky
2,34 €
jalapeňo, jalapeno
Papriky
2,34 €
paprika amy, paprika, sadenice papriky, sadenica papriky, papriky amy
Papriky
2,34 €
paprika kilian chili, paprika, sadenice papriky, sadenica papriky, papriky kilian chili
Papriky
2,34 €
paprika koral, paprika, sadenice papriky, sadenica papriky, papriky koral
Papriky
2,34 €
Paprika Monanta
Papriky
2,34 €
Paprika PCR
Papriky
2,34 €
paprika piruet, paprika, sadenice papriky, holandske sadenice papriky, papriky piruet
Papriky
2,34 €
Paprika Senator
Papriky
2,34 €